PHP Dizin Güvenliği Sağlama
profileImg PHP Dizin Güvenliği Sağlama
PHP

Merhaba PHP Dizin Güvenliği Sağlama işleminden sizlere bahsedeceğim. Neden ihtiyacımız var? Güvenliğini sağlamazsak ne gibi sonuçlar ortaya çıkar bunlardan bahsedeceğim. 

Dizin güvenliğini ne olduğunu size bir resim ile göstereyim daha iyi anlamanız açısından aşağıdaki resimde güvensiz bir dizi göreceksiniz.

Web sitenizdeki klasörlere eğer bu şekilde ulaşılıyor ise hemen önlem almanız gerekiyor. Resimde de gördüğünüz gibi klasör içerisinde önemli dosyalar var.

Sizin de önemli dosyalarınız olduğu bir klasör bu şekilde listeleniyor ise kötü kullanıcılar bunu size karşı kullanabilirler. Dosyalarınıza ulaşabilirler ve bilgilerinizi alabilirler kısacası size zarar vereceklerdir. Bunu nasıl önleyeceğiz peki hemen ondan bahsedeyim.

PHP Dizin Güvenliği Nasıl Sağlanır?


1- Klasör içerisine index.php dosyası oluşturun. 

Listelenen klasörün içerisine index.php dosyası oluşturursanız eğer klasör listelenmeyecek ve boş bir sayfa gözükecektir. Bu 1. yöntem bu şekilde de kullanabilirsiniz.


2- Klasör içerisine .htaccess dosyayı oluşturun. .htaccess dosyasının içerisine aşağıdaki kodu ekleyin.

Options -Indexes

Bu kodu eklediğiniz .htaccess dosyasını listelenmesini istemediğiniz tüm klasörlere ekleyin. Bu sayede klasöre dışardan erişim sağlanamayacaktır.

Bu şekilde dizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Kötü kullanıcılar dosyalarınıza ulaşamayacaktır. İyi günler :)